piątek, 7 sierpnia 2015

"Piękna Katastrofa" Jamie McGuire

Autor: Jamie McGuire
Tytuł oryginalny: Beautiful Disaster

Seria Piękna Katastrofa. Część Pierwsza
Wydawnictwo Albatros
Data wydania: 5 sierpnia 2015

Liczba stron: 464  

Kategoria: new adult, literatura współczesna 
Moja ocena: 10/10


A Ty, chcesz się założyć?


Trudno mi byłą zacząć pisać recenzję „Pięknej Katastrofy”. Zaczynałam kilka razy, po czym kasowałam wszystko. Rzadko mi się to zdarza, że mam tyle rzeczy do powiedzenia, tyle emocji do opisania, aż nie umiem tego wyrazić słowami. Jamie McGuire stworzyła powieść, która, można powiedzieć, że pozbawiła mnie słów.

„Od pierwszego spotkania w nas obojgu coś się zmieniło, a cokolwiek to było, sprawiło, że staliśmy się sobie niezbędni. Z nieznanych mi powodów byłam dla niego kimś wyjątkowym, a on, chociaż starałam się z tym walczyć, był kimś wyjątkowym dla mnie.”

Abby rozpoczyna studia. Jest to dla niej również rozpoczęcie nowego życia, gdyż musi zostawić za sobą mroczną przeszłość. Chce zacząć od nowa. Travis  na pierwszy rzut oka wydaje się całkowitym przeciwieństwem Abby – jego ciało pokrywają liczne tatuaże, nie cieszy się dobrą opinią i bierze udział w nielegalnych walkach. Gdy tych dwoje się spotyka i zawiera zakład, jest już pewne, że coś się wydarzy. Coś nieuniknionego, coś pięknego. Po prostu „piękna katastrofa”.

„Zamiast stać się kimś szczególnym, stałam się jego słabością.”

Mimo to, że temat jest ostatnio dość powszechny i oklepany – ona z mroczną przeszłością, skrywa tajemnice, on nie kryje się ze swoją złą reputacją, ma wygląd niegrzecznego chłopaka – to książka jest wyjątkowa. New adult jest ostatnio bardzo popularnym gatunkiem literackim i na rynku jest bardzo dużo historii, które nie zawsze kończą się happy endem i nie zawsze są dobrze dopracowane. Jednak pani McGuire zasługuje na ogromne oklaski, gdyż swoją powieścią podniosła poprzeczkę dla wszystkich pisarzy bardzo wysoko.

Książka jest przepełniona emocjami. To istna kolejka górska złożona z tych dobrych i tych złych emocji. Wiadomo, że w takiej literaturze nie powinno zabraknąć żadnych emocji. Czytając „Piękną Katastrofę” mamy momenty, w których czujemy się jak Titanic, który zderza się z górą lodową. Myślimy, że już wszystko dobrze, że nic złego nie może się wydarzyć, że wszystkie tajemnice zostały odkryte, gdy nagle walimy głową w górę przepełnioną emocjami, zmianą biegu akcji i kolejną tajemnicą. Wszystko się idealnie zazębia, nie ma przeskoków, nie ma niepotrzebnej paplaniny.

Pochwała dla bohaterów drugoplanowych. Są to postacie bardzo dobrze wykreowane, barwne i idealnie wpasowujące się w fabułę. Mają swoje zdanie i zostawiają po sobie widoczny ślad. Główni bohaterowie również są idealnymi postaciami do powieści new adult. Mają swoje tajemnice, swoją przeszłość, której odkrywanie przyprawia czytelnika o zawrót głowy.

W „Pięknej Katastrofie” znajdziemy całą masę zabawnych dialogów. Uśmiech nie schodził mi z twarzy podczas czytania, i to dosłownie. Momentami łzy płynęły mi po policzku, a brzuch bolał od śmiechu. W tego typu powieściach, zdarzają się momenty humorystyczne, jednak nie jest ich aż tyle. O wiele łatwiej się czyta właśnie takie zabawne dialogi, niż te pełne bólu, grozy i smutku. Oczywiście na te mniej humorystyczne również natrafimy.

„Piękna Katastrofa” uzależnia. Nie jest łatwo odłożyć ją choćby na chwilę, więc zarwana nocka jest gwarantowana. Książkę czyta się bardzo szybko, choćby dlatego, że język jest prosty, a styl bardzo płynny. Przechodzimy z akcji do akcji, autorka nie daje chwili wytchnienia, po czym, ani się obejrzymy, a już musimy się pożegnać z naszymi bohaterami. Czy historia Abby i Travisa zakończy się happy endem? O tym musicie się przekonać sami.

Książkę polecam każdemu, ale to naprawdę każdemu czytelnikowi. Rzadko można spotkać książkę, tak dokładną pod wieloma względami. Nie jest przesłodzona, nie jest wygórowana. Jest taka jaka powinna być dobra powieść, która pozostanie w pamięci na długo. „Kac książkowy” gwarantowany, bo ja sama nie wiem, jak zabrać się za inną książkę, kiedy w głowie wciąż mam „Piękną Katastrofę”.


Za książkę dziękuje z całego serducha Wydawnictwu Albatros.


12 komentarzy:

 1. Nie dość, że od dawna czekam na tę książkę, to jeszcze Twoja recenzja!! ;)

  Ps. Kiedy wyniki konkusu?? :)

  Pozdrawiam ;)
  ksiazki-mitchelii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam Piękną Katastrofę i byłam nią zachwycona! Teraz czas na drugą część :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, dlaczego, ale byłam pewna (widzą tę ksiązkę, okładkę) że jest to kolejne paranormal romance, którego nie cierpię. Ale zobaczyłam u Ciebie recenzję 10/10 więc postanowiłam się dowiedzieć, co w niej takiego niezwykłego. A to new adult! Na który mam ogrooomną ochotę po przeczytaniu jakże cudownego "Hopeless". Na pewno przeczytam :)

  Pozdrawiam, Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam okazji jeszcze czytać tej książki, ale kiedyś chciałabym. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka jest rewelacyjna, ale zarazem ma niedociągnięcia. Nie mogę wybaczyć autorce tego jak jak skróciła etap "poznawania się". Abby i Travisowi wystarczyło zaledwie kilka(!) stron aby stali się przyjaciółmi, którzy nie mogą bez siebie żyć. No i Travis, nie do końca zyskał moją sympatię. "Początkowo nawet go lubiłam, typowy facet ukrywający swoje prawdziwe „ja” za maską luzaka, pokazującego światu, że ma wszystko i wszystkich gdzieś, zarabiającego pięścią. Dopóki nie pokazał, że tak naprawdę jest dupkiem traktującym bliską mu osobę jak rzecz, do której nikt nie ma prawa bardzo mi się podobał." - fragment z mojej opinii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przy tak wysokiej ocenie, nie pozostaje mi nic innego, jak sięgnąć po tę książkę. Jestem jej naprawdę ciekawa. Skoro polecasz ją każdemu, bez wyjątku, to musi być naprawdę cudowna ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy trzeba coś dodawać? Pragnę ją przeczytać całym sercem, tylko ta okładka ;/ Zupełnie mi się nie podoba, ale to tylko moje zdanie ;) Jednak ona nie może mi przeszkodzić w tym, abym zatopiła oczy w tekście ;)
  http://czytelnicze-turbulencje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Po opisie się nieco obawiałam szablonowej powieści, ale skoro jest taka dobra, to z chęcią po nią sięgnę ;) I ta okładka...

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam, kocham, miłuję tę książkę!! Niczego jej nie brakuję. Bohaterowie drugoplanowi, tylko byli cudownym dopełnieniem. No i zarwałam nockę przy jej czytaniu. ;)
  http://bukietzksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń