niedziela, 21 lutego 2016

"Zagadka Hien Cmentarnych" Jorn Lier Horst


Zawsze jest wybór.


Często, w różnych sytuacjach, słyszymy, że zawsze mamy wybór. Nic i nikt nie może nas przymusić do zrobienia czegoś wbrew naszej woli. To my musimy podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność. W „Zagadce Hien Cmentarnych” Jorn Lier Horst stawia bohaterów przed dokonywaniem różnych wyborów. Czy dokonają słusznych? Sami się o tym przekonajcie czytając czwartą część serii CLUE.

„Zawsze jest jakiś wybór. (…) ale musimy być gotowi wziąć za niego odpowiedzialność.”

Tym razem Cecilia, Leo, Une i Egon odkrywają, że ktoś rozkopuje groby na pobliskim cmentarzu. Kościół, jak i cmentarz są zamknięte od lat, jednak wyraźnie widać, że ślady ingerencji na cmentarzu są świeże. Młodzi detektywi postanawiają zbadać tę sprawę. Znowu umiejętnie łączą wskazówki i przysłuchują się plotkom krążącym wokół historii kościoła. Na jaw wychodzą również zaskakujące fakty dotyczące śmierci matki Cecilii. W końcu dowiemy się więcej o tragedii, która wydarzyła się zeszłego lata.

To już czwarta opowieść o trójce przyjaciół i ich upartym psie. Seria CLUE jest niezwykle dynamiczna, świeża i pochłaniająca do granic możliwości. Mimo młodego wieku bohaterów, książki czyta się bardzo dobrze. „Zagadka Hien Cmentarnych” już od pierwszych stron nie daje chwili wytchnienia. Mamy zagadkę do rozwiązania i razem z bohaterami zbliżamy się do prawdy. Zbierając zaskakujące wskazówki i łącząc wszystkie poszlaki, w końcu ukazuje nam się prawdziwy obraz zagadki sprzed lat.

Jorn Lier Horst umie budować napięcie. „Zagadka Hien Cmentarnych” to nieprzewidywalna i zaskakująca książka. Fabuła jest żywa i ciekawa. Styl i język są bardzo dobre. Horst dedykuje całą serię głównie do młodzieży i dlatego zadbał o to, by język był na wysokim poziomie. Książki mają kształtować młode umysły, pobudzać ich wyobraźnie, ale tylko w tym dobrym kierunku, nigdy w złym. Dlatego w „Zagadce Hien Cmentarnych” nie znajdziemy przekleństw, czy agresywnego zachowania wśród bohaterów. To również tyczy się całej serii CLUE.

Główni bohaterowie się nie zmieniają. To cały czas młodzi, błyskotliwi i pełni pomysłów ludzie, którzy nie narzekają na brak wolnego czasu. Umieją wypełnić każdą wolną minutę, świetnie się przy tym bawiąc. W „Zagadce Hien Cmentarnych” by dojść do poznania prawdy, młodzi detektywi muszą podejmować wybory. Rozumieją, że każdy człowiek ma zawsze wybór i wiedzą., że muszą ponieść za swoje wybory odpowiedzialność. W tej części zostaje przybliżona postać duńskiego filozofa Sorena Kierkegaard. Krótka informacja o nim znajduje się na końcu książki.

Każda część serii CLUE jest pouczająca i odpowiednia dla młodszych czytelników. Dzięki temu nie tylko dorośli mogą czytać kryminały. Również młodzi czytelnicy mają tę możliwość dzięki serii CLUE. Szczerze polecam „Zagadkę Hien Cmentarnych”, jak i poprzednie części, młodszym i starszym czytelnikom, którzy nie boją się przygody i chcą się dowiedzieć więcej o słynnych filozofach i ich poglądach.


Autor: Jorn Lier Horst
Tytuł oryginalny:
Gravrovergaten
Seria Clue. Część Czwarta
Wydawnictwo Smak Słowa
Data wydania: 14 stycznia 2016
Liczba stron: 160
Kategoria: literatura młodzieżowa, kryminał, young adult 
Moja ocena: 9/10
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.
http://smakslowa.pl/
6 komentarzy:

 1. Wydaje się być ciekawą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem fanką kryminałów, ale fabuła tej książki mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przyznać, że nie słyszałam jeszcze o tej serii. Nie mniej jednak czuję, że by mi się spodobała, wiec wpisuję sobie ją na moją listę :)
  Pozdrawiam,
  czas-dla-ksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Kusisz mnie tą serią i kusisz :D Muszę koniecznie zabrać się za pierwszy tom :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem ciekawa prozy autora w książkach dla dzieci. Do tek pory czytałam tylko jego kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czuję się zaciekawiona i zainteresowana!
  Pozdrawiam Justyna z książko miłości moja

  OdpowiedzUsuń