sobota, 20 lutego 2016

"Zagadka Dna Morskiego" Jorn Lier Horst„Złoty środek”


Każdy z nas wie, że najlepszy w życiu jest umiar. Nie może być za dużo zła, ani za dużo dobra; za dużo szczęścia, ani za dużo smutku; za dużo pieniędzy, albo ich duży brak. W życiu wszystkiego powinno być z umiarem. O tym, że najważniejsze jest to co „pośrodku” muszą przekonać się bohaterowie serii CLUE w kolejnej książce – „Zagadka Dna Morskiego”.

„Często najlepsze rozwiązanie znajduje się pośrodku. (…) Warto kierować się w życiu tą zasadą.”

Tym razem do pensjonatu „Perła” zawitała ekipa filmowa. Wśród gości nie brakuje dziwnych typów, którzy wzbudzają zainteresowanie Cecilii, Leo, Une i Egona. Jeszcze dziwniej robi się, gdy dzieciaki znajdują na dnie zatoki but z ludzką kością w środku. Co jeszcze może skrywać dno morskie?

To już moje trzecie spotkanie z młodymi poszukiwaczami przygód. Tym razem jest nieco inaczej. Nie jesteśmy od razu zbombardowani wątkiem kryminalnym. Akcja jest spokojniejsza, poznajemy tajniki kręcenia filmu oraz przybliżamy się do rozwiązania tajemniczej śmierci mamy Cecilii. Dopiero w drugiej połowie książki główni bohaterowie natrafiają na but z ludzką kością i zaczynają łączyć wcześniej zebrane wskazówki. Okazuje się, że nie wszyscy goście pensjonatu są tymi, za których się podają oraz nie wszyscy przybyli tu na wakacje.

Jorn Lier Horst stopniowo buduje napięcie. Młodzi bohaterowie mają głowy pełne pomysłów i szybko łącza fakty. Akcja może nieco zwalnia, ale fabuła jest wciągająca. „Zagadka Dna Morskiego” wyróżnia się spokojem, lecz do końca trzyma nas w napięciu. Na końcu książki jesteśmy już o krok od poznania prawdziwych okoliczności utonięcia matki Cecilii. Zakończenie jest w idealnym momencie i sprawia, że czytelnik nie ma najmniejszych wątpliwości przed sięgnięciem po kolejną część serii.

Tym razem bohaterowie, by rozwiązać zagadkę muszą posłużyć się regułą „złotego środka”. Poznają ją, a także starają zrozumieć – każdy na swój sposób. Zostaje przybliżona postać wybitnego filozofa – Arystotelesa. Krótki opis Arystotelesa znajduje się na końcu książki.

„Zagadka Dna Morskiego” oraz dwie poprzednie części, mimo że dają niezłą rozrywkę czytelnikowi to sprawiają, że pomiędzy wierszami dostrzegamy prawdę i mądrość, którą można zastosować w życiu codziennym. Takie książki mają za zadanie kształtować młode umysły, a starszym pokazywać, że można się jeszcze czegoś nauczyć. Szczerze polecam serię CLUE, bo to coś więcej niż zwykła książka z prostą fabułą – to naprawdę duża dawka wiedzy i dobrej zabawy jednocześnie.


Autor: Jorn Lier Horst
Tytuł oryginalny:
Undervannsgaten
Seria Clue. Część Trzecia
Wydawnictwo Smak Słowa
Data wydania: 14 stycznia 2016
Liczba stron: 160
Kategoria: literatura młodzieżowa, kryminał, young adult 
Moja ocena: 9/10Za książkę dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.
http://smakslowa.pl/


 

6 komentarzy:

 1. Nie znam tej serii, ale skoro tak bardzo ją polecasz, to wezmę ją pod uwagę, kiedy tylko będę miała więcej wolnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej serii, jednak po przeczytaniu Twojej recenzji jestem jej bardzo ciekawa. Muszę poszukać gdzieś pierwszej części :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na to, że to bardzo pouczająca i inteligenta książka, z którą warto się zapoznać.

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/
  Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypomina mi to "Pana Samochodzika" :D Pokażę mojej książce ten tytuł! Może po tym wciągnie się w czytanie :D

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie,
  Przerwa na książkę
  Snapchat: przerwa_ksiazke

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem ciekawa prozy autora w literaturze dziecięcej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze tej serii, ale ostatnio udało Ci się mnie zachęcić do sięgnięcia po pierwszą część, więc będę na nią polować :D

  OdpowiedzUsuń