wtorek, 19 kwietnia 2016

"Chwila szczęścia" Federico MocciaCzysta realność.


Ten kto miał styczność z twórczością Federica Moccia wie doskonale, że autor potrafi zaczarować. Pisząc o codziennym życiu, opisując perypetie ludzi, zdarzenia, które mogą dotyczyć każdego z nas, zyskał rzeszę wiernych fanów. W książkach Federica Moccia odnajdujemy prawdziwe życie, codzienność. „Chwila szczęścia” to właśnie taka nasza chwila szczęścia z historią, która chwyta za serce i nie chce puścić choćby na chwilę.

„Życie to film z jednym tylko ujęciem, nie ma dubli.”

Nicco przeżywa ciężki okres w swoim życiu – zmarł jego tata, z którym był blisko oraz rzuca go dziewczyna, z którą miał nadzieję spędzić życie. Do tego nagle staje się głową rodziny i spadają na niego problemy sióstr. Ze swoim przyjacielem Grubym poznaje dwie cudzoziemki – Polki. Ta znajomość ma ogromny wpływ na Nicco, szczególnie spędzany czas z piękną Anią.

„Przyjaciół nie musisz rozumieć, akceptujesz ich.”

Historia Nicco i Ani bardzo mnie zaskoczyła, oczywiście pozytywnie. „Chwila szczęścia” to lekka i zabawna powieść, którą czyta się szybko i przyjemnie. Federico Moccia umie przelać prawdziwe życie na kartki papieru i sprawić, by czytało się te historie z wypiekami na twarzy. Intryguje, bawi i ciekawi na każdej stronie. Autor pomiędzy wierszami daje nam do zrozumienia, że inni ludzie również mają problemy, żebyśmy nie przekreślali swojego życia, gdy los nam rzuci kłody pod nogi.

Strata bliskiej osoby, przyjaźń, złamane serce, nowe znajomości – to problemy, które zdarzają się każdemu. Federico Moccia w taki sposób opisuje te wydarzenie, że nie jesteśmy w stanie choćby na chwilę odłożyć książki. Autor ma talent do pisania wciągających powieści. Każda jego powieść pochłania czytelnika, wciąga w wir i zatracamy się w niej bez reszty. I tak też jest w przypadku „Chwili szczęścia”. Już od początku czytanki zostaje wciągnięty w wir wydarzeń. Autor nie daje chwili wytchnienia, zaskakuje nowymi wydarzeniami, pięknymi opisami magicznego Rzymu, potraw, muzyki. Włochy to fantastyczny kraj z przepięknym językiem, tradycjami i obyczajami, a Federico Moccia w swojej powieści stara się nam przybliżyć to piękno. Jeżeli jeszcze nie kochacie Włoch, to zapewne po zapoznaniu się z twórczością Moccia będziecie co najmniej zauroczeni tym magicznym krajem.

„Prawdziwy przyjaciel to taki, który wszystko o tobie wie i takiego cię akceptuje.”

Bohaterowie powieści są bardzo dobrze wykreowani. To postacie barwne, złożone. Główni bohaterowie, czyli czwórka młodych ludzi, mają za zadanie zbliżyć się do czytelnika, by mógł się z nimi utożsamić. I tak też się dzieje. Każdy zapewne odnajdzie cząstkę siebie w postaciach, jakie stroszył Moccia. Bohaterowie drugoplanowi to również idealnie wykreowane postacie, które dopełniają fabułę. A cała fabuła jest idealnie dopracowana, ciekawa i intrygująca. Czytając o takiej realnej codzienności, człowiek ma wrażenie, że czyta o sobie, o kimś bliskim. Momentami mamy wręcz pewność, że ta książka jest o nas, opasuje nasze życie. To bardzo fajne uczucie, jednak czasami ta realność może przerażać – oczywiście w dobry sposób.

Czytając „Chwilę szczęścia” z mojej twarzy rzadko znikał uśmiech. To pogodna powieść, mimo, że Nicco przeżywa trudne chwile. Autor stworzył naprawdę niesamowitą historię, którą zapamiętam na bardzo długo. Szczerze polecam książkę każdemu czytelnikowi. Szczególnie tym, którzy jeszcze nie znają Federica Moccia – będziecie zachwyceni lekkością pióra i realnością historii. Bo przecież każdy z nas zasługuje na chwilę szczęścia.


Autor: Federico Moccia
Tytuł oryginalny: Quell'attimo di felicita

Seria Chwila szczęścia. Część Pierwsza
Wydawnictwo Muza
Data wydania: 19 marca 2014
Liczba stron: 320
Kategoria: literatura współczesna 
Moja ocena: 8/10Za książkę dziękuję Wydawnictwu Muza.
http://muza.com.pl/


6 komentarzy:

 1. Nie czytałam i nie zamierzam.Nienawidzę stylu pisania autora.Po przeczytaniu ''Trzy metry nad niebem'' jestem bardzo zawiedziona. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam tej książki i szczerze żałuje. Jednak przeczytałam część drugą i niedługo pojawi się recenzja :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa obrazu Polski w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam żadnej książki tego autora ale mam w planach właśnie tę, ze względu na to iż akcja dzieje się w Polsce i chciałabym wiedzieć jak została ona przedstawiona w tej książce ^^
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. CZytałąm, ale nie było jakoś specjalnie ciekawie. Zwykła czytaninka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie potrafię przekonać się do książek tego autora. Trzy metry nad niebem aż mnie irytowało. Mimo że Twoja recenzja bardzo mi się podoba, to po samą książkę raczej nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń