wtorek, 21 lipca 2015

"After. Ocal mnie" Anna Todd

Autor: Anna Todd
Tytuł oryginalny: After We Fell
Seria After. Część Trzecia
Wydawnictwo Znak, Między Słowami
Data wydania: 17 czerwca 2015
Liczba stron: 857
Kategoria: literatura młodzieżowa, new adult 

Moja ocena: 10/10


T & H – zmiany i powtórzenia.


„After” nigdy mi się nie znudzi. Im dalej tym więcej, im dalej tym lepiej, im dalej tym nie chcę przestawać czytać. Bardzo się cieszę, że poziom wzrasta wraz z tomami i autorka cały czas utrzymuje wysoko poprzeczkę. Chociaż fabuła może wydawać się nazbyt banalna, to wiem, że jest wiele miłośników „After”, których czytanie pochłania i odrywa od rzeczywistości.

„Nie wiem, jak długo jeszcze zdołam utrzymać się na powierzchni, walcząc z falą przypływu, którą nazywamy związkiem.”

W tej części również cały czas śledzimy relację związku Tessy i Hardina. Miłość jaka ich łączy jest miłością toksyczną. Oboje starają się zmienić, dotrzeć się, jednak nie jest to takie proste. Tessa szykuje się do wyjazdu do Seattle. Jest podekscytowana, ale też niepewna swoich uczuć w związku z tą zmianą. Pojawienie się w jej życiu ojca nie ułatwia jej tego zadania. Hardin za wszelką cenę stara się, by ta zmieniła swoje zdanie. Nie chce się przeprowadzić razem z Tessą i posuwa się do, jak to on mówi, „gównianych” rzeczy, by zatrzymać Tessę przy sobie. To co robi przekracza wszelkie granice, nawet granicę wytrzymałości Tessy, która jest na skraju zwątpienia w ich związek, w Hardina i w to, że może go zmienić. Tessa jest zmęczona i w końcu z jej ust padają słowa: „Jesteś zepsuty, Hardin, a ja nie potrafię cię naprawić.” Czy Tessa się podda i zostawi Hardina? Czy Hardin jest w stanie choć trochę się zmienić dla Tessy, dla siebie?

„After” dorasta. Z każdym nowym tomem jest bardziej wyrazisty. Nie ma już tyle wątków erotycznych, jednak cały czas książka oparta jest na nieco chorej relacji Tessa – Hardin. Każdy tom jest przepełniony emocjami, więc i w „Ocal mnie” nie może ich zabraknąć. Jednak ta część jest taka bardziej… inna? Są oczywiście pewne podobieństwa do poprzednich części, jak chociażby nieustające kłótnie Tessy i Hardina i sex na zgodę, jednak główni bohaterowie przechodzą przemiany. Stają się bardziej otwarci na nowe doświadczenia, ich kłótnie są bardziej dojrzalsze, o ile można powiedzieć, że kłótnie mogą być dojrzalsze. Hardin się zmienia i to widać, jednak nasuwa się wątpliwość, czy aby zmienia się naprawdę, czy tylko na pokaz? Zapewne w ostatniej części wszystko zostanie wyjaśnione.

Książka skrywa w sobie tajemnicę, której poznawanie niebywale intryguje, przez co chłonie się ją niewiarygodnie szybko. Mimo dużej objętości, co nie jednego może przerazić, „After. Ocal mnie” czyta się lekko niczym piórko. Autorka znowu zostawia nas z niedosytem. Końcówka nie daje wytchnienia. Jedna z tajemnic, tak długo skrywana, wychodzi na jaw. Hardin staje w bardzo trudnej sytuacji, jednak by dowiedzieć się jak z tego wybrnie, jak zareaguje na nowe wiadomości, trzeba niestety poczekać na kolejną część.

W książce zawarta jest cała masa emocji. Dla czytelników, których poruszają powieści i bardzo mocno potrafią zżyć się z bohaterami, będzie to jak zderzenie Titanica z górą lodową. Przechodzimy od skrajności w skrajność. Przeżywamy każdą emocję, każde wydarzenie, każdą kłótnię razem z bohaterami. Nie brakuje chwil wzruszenia, chwil złości i chwil z humorem. Strasznie polubiłam zabawne uwagi Hardina, żarty Tessy i niemal wyobraziłam sobie uśmiechy ich obojga.

Polecam „After” każdemu. Nie tylko trzecią część, ale również całą serię. Są to książki, dzięki którym możemy poznać, do czego jest zdolna młodzież (niestety), jakie konsekwencje za sobą niosą nieprzemyślane słowa czy decyzje. „After” jest serią, która szturmem wdarła się do literatury współczesnej i na długo pozostanie w pamięci.


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Znak.
11 komentarzy:

 1. Świetna recenzja ;) muszę zabrać się za te serię :)
  zaczytanyksiazkoholik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie muszę przeczytać tę książkę :)
  ksiazki-mitchelii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Chociaż wszyscy chwalą to nie wiem, czy by mi się spodobała...

  OdpowiedzUsuń
 4. nie czytalam 1 wiec ani troche mnei nei kusi by zaczac od 2. Ale jak gdzies dorwe 1 to pewnie i do 2 dotre :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O kurczę, to pierwsza tak pozytywna recenzja tej książki jaka przeczytałam do tej pory. Zazwyczaj inni wystawiają jej 5/10 bądź 6/10, ale okrągło 10 nigdy. Ale mimo tych mniej przychylnych ocen, bardzo jestem ciekawa całej serii ;)

  http://czytelnicze-turbulencje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo bym chciała przeczytać, ale mam tyle innych książek w kolejce do przeczytania, że sama nie wiem kiedy znajdę czas na tę serię. Póki co mam na półce pierwszy tom i mam nadzieję że w końcu uda mi się po niego sięgnąć ;).

  OdpowiedzUsuń
 7. Już od dłuższego czasu mam tę książkę na uwadze ale jakoś nie mogę się do niej przekonać nie wiem dlaczego.
  http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/?m=0

  OdpowiedzUsuń
 8. Zastanawiałam się nad tą pozycją,a le chyba ostatecznie nie jest to dla mnie pozycja :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam tę serię w planach, jak tylko zdobędę wszystkie części zabieram się za nie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapraszam na bloga
  http://modnaksiazka.blogspot.com/2015/09/jest-spora-roznica-miedzy-niemoznoscia.html#more

  <3

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeczytałam dwa poprzednie tomy i nie mogę się doczekać aż znajdę trochę wolnego czasu aby zabrać się za kolejny. Cały czas myślę co się jeszcze wydarzy. Cieszę się że znalazłam fankę 'After' bo sama nią jestem :)

  OdpowiedzUsuń