poniedziałek, 20 kwietnia 2015

"Ród. Wiedźmy z Savannah 1" J. D. Horn

PRZEDPREMIEROWO

Autor: J. D. Horn
Tytuł oryginalny: The Line. Witching Savannah 1

Saga Wiedźmy z Savannah. Tom 1
Wydawnictwo Feeria Young
Data wydania: 22 kwietnia 2015
Liczba stron: 336
Kategoria: fantasy, literatura młodzieżowa 

Moja ocena: 9/10


Czas na prawdziwą magię.


Wiedźmy w powieściach fantasy to jedne z moich ulubionych postaci. Dlatego, gdy dowiedziałam się, że powieść Pana J. D. Horn zostanie wydana w Polsce byłam nie tyle szczęśliwa, co ogromnie podekscytowana. Już sam opis przyciągnął moją uwagę i przeczuwałam, że będzie to jedna z najlepszych powieści fantasy jaka ukaże się w tym roku. Ba, mogę nawet stwierdzić, że jest to jedna z lepszych pozycji jaką czytałam, a uwierzcie mi, że w fantastyce „siedzę” od dawna.

„Kłamstwo jest całkiem proste. To prawda jest taka skomplikowana. Jest jak cebula, zawsze znajdziesz kolejną warstwę, jeśli będziesz obierać dalej.”

Fabuła powieści skupia się na wiedźmach z upalnego miasteczka Savannah, a konkretniej na rodzinie Taylorów, którzy od pokoleń mają w swoim gronie wiedźmę kotwiczącą. Wiedźma, która pełni tę funkcję posiada potężną moc. Mercy i Maisie są bliźniaczkami. Każda rodząca się wiedźma posiada już moce, jednak gdy urodziły się bliźniaczki tylko jedna z nich dostała moc. Mercy pozostała „normalnym” człowiekiem, dlatego nie była traktowana z godnym szacunkiem przez wszystkich z rodu wiedźm. Przepowiednia, tajemnice, intrygi – to wszystko w połączeniu z magią stanowią istną bombę atomową, bombę, która w każdej chwili może wybuchnąć i zmienić życie zwykłej dziewczyny w kolejkę górską. Gdy eksplozja następuje, wszystkie tajemnice wychodzą na jaw i świat Mercy w zaledwie kilka tygodni ulega całkowitej zmianie.

Dawno nie spotkałam się z tak wciągającą i przede wszystkim lekką lekturą. Pomimo tej lekkości, powieść ta nie jest powieścią błahą czy skopiowaną, jak to ostatnio często bywa. Autor stworzył oryginalną, świeżą i pełną sprzecznych uczuć powieść, którą czyta się jednym tchem. Z ogromnym zaciekawieniem przerzucałam kartka po kartce i poznawałam kolejne fakty, które dosłownie zapierały dech w piersi. Powieść jest zaskakująca i nieprzewidywalna. Nagłe zwroty akcji, kompletnie niepojęte zwroty akcji, dosłownie przyprawiają o gęsią skórkę. Autor stworzył niesamowity klimat i trzymające do ostatniej strony napięcie.

W powieści przechodzimy od tajemnicy do tajemnicy, przez co książka jest jeszcze bardziej ciekawsza. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani, barwni, z temperamentem. Nie ma postaci płytkich, czy bezosobowych. Zatapiamy się w świecie wiedźm, który pochłania nas do granic możliwości.

Najbardziej podobały mi się moje emocje podczas czytania tej książki. Już myślałam, że znam prawdę, że wiem kto kryje się za intrygą, a tu BUM! Kilka stron dalej okazywało się, że prawda jest zupełnie inna, nieprzewidywalna i zaskakująca. Emocje, które temu towarzyszyły są nie do opisania, i jestem pewna, że takie same będą towarzyszyć każdemu czytelnikowi, który sięgnie po tę książkę.

„Ród. Wiedźmy z Savannah 1” z ręką na sercu polecam każdemu, ale to każdemu czytelnikowi. Oczywiście nie przymuszę kogoś do czytania fantasy, kogoś kto nigdy nie polubił świata magii i czarów, lecz jestem pewna, że takie osoby by się nie zawiodły. Każdy książkomaniak powinien raz na jakiś czas wejść w świat fantasy i oderwać się od rzeczywistości, która coraz częściej potrafi być zbyt przytłaczająca.


Za książkę dziękuję niezastąpionemu Wydawnictwu Feeria Young. 


11 komentarzy:

 1. No i mnie zachęciłaś! Teraz pewnie będzie chodzić ta powieść za mną, aż jej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. 22 kwietnia? czyżby już jutro? nie mogę się doczekać aż dostane tę książkę w swoje ręce :)

  http://ksiazkoweimperium-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie. :) Podoba mi się motyw wiedźm... i tajemnic. Uwielbiam jakieś tajemnice czy zagadki w książkach, szczególnie gdy są one nieprzewidywalne. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko sięgam po fantasy, ale ostatnio coraz bardziej się do tego gatunku przekonuję, więc może kiedyś przeczytam także "Ród" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaintrygowałaś mnie tą książką. Z chęcią po nią sięgnę, gdy będę miała okazję.

  Pozdrawiam:*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam :D
  Jeśli ktoś inny chciałby przeczytać - zapraszam do siebie na konkurs, w którym do wygrania jest właśnie ta książka! http://wymarzona-ksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. mimo wysokich ocen jakoś nie jestem zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niedługo ta książka do mnie dojdzie, więc mam nadzieję, że mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zachęciłaś mnie swoją opinią. Przyznam, że nie miałam okazji czytać żadnej książki o wiedźmach czy czarach :)

  OdpowiedzUsuń