niedziela, 2 kwietnia 2017

"Fatalna lista" Siobhan VivianLista, która zmienia życia.


Czasami zachowanie nastolatków potrafi być okrutne. Siobhan Vivian przedstawia w swojej książce „Fatalna lista” właśnie taką jedną okrutność. Posłużyła się tutaj listą, która zmieniła życie kilku dziewczyn. Choć są to różne dziewczyny, to właśnie połączyła je ta fatalna lista. Zapewne w niejednej szkole są podobne tradycje, a dzięki tej książce niektórzy zrozumieją, jak bardzo takimi pomysłami mogą skrzywdzić innych.

„Prawda była taka, że nie mogła zmienić ich zdania na swój temat. Nie zdoła przekazać im lekcji, na którą nie ma w nich przyzwolenia.”

W Mount Washington High na tydzień przed balem jesiennym zostaje sporządzona lista, a na niej widnieją nazwiska ośmiu dziewczyn. Po jej wywieszeniu, życie każdej z tych dziewczyn na pewno ulegnie zmianie. Dla czterech z nich będzie to zmiana na lepsze, dla pozostałych może być koszmarem. Na liście umieszczone są bowiem nazwiska najładniejszych i najbrzydszych dziewczyn z każdego rocznika.

„Przy każdym ruchu odłamki jej serca kłuły ją i wbijały się boleśnie w jej wnętrzności, pozostawiając kolejną świeżą ranę.”

Fabuła skupia się na tygodniu poprzedzającym jesienny bal w Mount Washington High. Na tydzień przed tym wydarzeniem ktoś wywiesza listę. Stało się to już tradycją. Osoba sporządzająca ową listę pozostaje anonimowa, ale osoby znajdujące się na liście już nie. Ich  życie zmienia się i to właśnie śledzimy w książce. Mamy okazję poznać szczegóły z życia każdej dziewczyny, której nazwisko znalazło się na liście. Książka napisana jest trzecioosobowo, lecz każdy rozdział poświęcony jest innej dziewczynie z listy. Autorka napisała książkę w taki sposób, że mamy możliwość poznać bliżej każdą z tych dziewczyn oraz to, co spowodowało, że znalazły się na fatalnej liście.

Książka napisana jest dobrym stylem i prostym językiem. Czyta się ją płynnie i bardzo szybko. Podzielona jest na sześć części – dni tygodnia zaczynając od poniedziałku, a kończąc na sobocie, czyli dniu balu jesiennego. Poniedziałek poprzedza prolog, który wyjaśnia nam czym jest tradycja związana z listą.

„Jak to możliwe, by w ciągu kilku dni człowiek zmienił się tak bardzo?”

Bohaterowie powieści to bardzo różne postacie, których wspólnym mianownikiem jest lista. Widzimy różne reakcje na wiadomość, jaka zastaje ich w poniedziałkowy poranek. Są rozczarowania, chwile triumfu i szczęścia, a także niepewność i zakłopotanie. Każdy na swój sposób radzi sobie z presją, która wywołuje lista. Jedne dziewczyny starają się nie zawracać sobie głowy tym, jak zareagowało otoczenie na listę. Inne duszą w sobie wszystkie emocje.

„Fatalna lista” to książka, w której dostrzegamy problemy z jakimi zmaga się dzisiejsza młodzież. Autorka użyła tutaj listy najbrzydszych i najładniejszych dziewczyn, by poruszyć problemy z jakimi zmagają się nastolatki. Nie w każdej szkole są takie listy, ale czy nie zdarzają się podziały wśród rówieśników? Młodzież jest okrutna w pewnych sprawach. Wyśmiewanie się z innych to bardzo częsty problem wśród młodych ludzi. W książce czytamy m.in o problemach związanych z wyglądem, z brakiem samoakceptacji, z problemami związanymi z żywieniem, o odrzuceniu i braku zaufania. Jedna z bohaterek nie akceptuje swojego wyglądu, twierdzi, że wciąż jest za gruba. Dziewczyna przestaje jeść, liczy bezustannie kalorie, zmusza się do wymiotów. To bardzo częsty problem wśród nastolatek, ale również i dorosłych. Akceptacja samego siebie to coś, co każdy powinien osiągnąć w swoim życiu.

Książka jest wart polecenia. To lektura, która porusza poważne problemy w mniej drastyczny sposób. To książka idealna dla młodzieży, gdyż jestem pewna, że w niejednym przypadku może otworzyć oczy na rzeczywistość. Choć „brzydkie dziewczyny” są w zdecydowanie gorszej sytuacji, to na pewno nie zazdroszczę „ładnym dziewczynom”, a dlaczego? Tego dowiecie się czytając „Fatalną listę”.


Autor: Siobhan Vivian
Tytuł oryginalny: The List

Wydawnictwo Feeria Young
Data wydania: 1 marca 2017

Liczba stron: 408

Kategoria: literatura młodzieżowa, literatura współczesna
Moja ocena: 8/10
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Feeria Young.
http://wydawnictwofeeria.pl/pl/


9 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa książka, mnie trochę zawiodło zakończenie, no ale nie można mieć wszystkiego. :)

  Pozdrawiam,
  Magda z Dwie strony książek

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zainteresowana tą książką, choć nie mam pojęcia, kiedy uda mi się po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten tytuł chodzi za mną odkąd zobaczyłam okładkę w zapowiedziach. Mam ogormną ochotę na zapoznanie się z Fatalną listą chociażby ze względu na wątek jaki ona porusza.:)
  Pozdrawiam!

  oddam-ci-ksiazke.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam już swój egzemplarz i teraz pozostaje znaleźć tylko czas na jej przeczytanie :D A jestem jej bardzo ciekawa :)
  Katherine Parker - About Katherine

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesuję się tą książką odkąd zobaczyłam ją w zapowiedziach. Jest intrygująca i porusza ważne tematy, a dodatkowo zachęciłaś mnie tym niezazdroszczeniem (?jest w ogóle takie słowo? w każdym bądź razie brzmi to idiotycznie) ładnym dziewczynom...
  Pozdrawiam cieplutko, Książkowy zakątek

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie sięgnę po tę książkę i mam nadzieję, że uda mi się to zrobić w najbliższej przyszłości :)
  Pozdrawiam,
  http://podrozemiedzyksiazkowe.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam mieszane uczucia co do tej książki. Może ją przeczytam w wakacje.
  mój blog

  OdpowiedzUsuń
 8. W 100% zgadzam się z recenzją. Dużo osób narzeka na brak akcji, co poniekąd jest prawdą, książkę zaliczyłabym dlatego do nietypowych młodzieżówek, bo trochę bardziej się ciągnie :P Aczkolwiek porusza naprawdę warte do przetrawienia tematy i pokazuje nam świat z nieco innej perspektywy, szczególnie gdy go oceniamy oczami nastolatki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czeka u mnie w kolejce do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń